Na życzenie przyjeżdzamy do klienta
Czytelnia
Single. Co to znaczy być singlem?
Singiel. Ma sporo odwagi, by żyć po swojemu, trochę pod prąd. Mówi, co myśli. Pokazuje, co czuje. Do szczęścia zmierza może nie najłatwiejszą, ale na pewno własną drogą.
Zawarte w naszym poradniku rady mogą pomóc zorganizować swoje życie w pojedynkę. Być może dostrzeżesz plusy bycia singlem i nauczysz się, jak pogodzić się z sytuacją. Jak, będąc samemu, radzić sobie - zarówno w pracy, jak i w domu, wśród rodziny czy znajomych. A jeśli poczujesz, że zaczyna ci brakować towarzystwa, być może zechcesz skorzystać z opisanych przez nas sposobów zawierania nowych ludzi, randkowego savoir-vivre'u lub praktycznych wskazówek, gdzie i jak poznać kandydatkę na żonę czy męża.
Bycie singlem - plusy i minusy
Samo słowo „singiel” funkcjonuje w przestrzeni języka polskiego od niedawna, a jego pojawienie się związane jest z ewolucją lingwistyczną. "Single" - zapożyczony z angielskiego rzeczownik, pochodzi od łacińskiego singulus oznaczającego „jeden” lub „pojedynczy”. Pojawienie się tego słowa w różnych realiach kulturowych odzwierciedla obecną tendencję w krajach wysokorozwiniętych, gdzie życie w pojedynkę wybiera coraz to więcej osób.
Obecne tendencje pokazują, że liczba osób żyjących w pojedynkę wzrasta, a co za tym idzie - społeczeństwo jest też coraz bardziej tolerancyjne wobec singli czy osób żyjących w związkach nieformalnych. Coraz rzadziej (choć nadal często) podejrzewa się singli o ich ukryte skazy i deficyty, a coraz częściej wskazuje się na korzyści, jakie płyną z życia w pojedynkę. Życie singla nie wywołuje już aż takiej podejrzliwości, plotek i nacisków, jak kiedyś.
Według badań single lepiej radzą sobie w trudnych sytuacjach, ponieważ wykazują niższy poziom stresu. Ich odpowiednicy w związkach poświęcają czas na pielęgnowanie relacji z partnerką czy partnerem, na wychowywanie dzieci i ogólną dbałość o rodzinę. Osoby samotne ten sam czas poświęcają własnej samorealizacji - rozwijają karierę, inwestują w wykształcenie. Znajdują czas na odpoczynek i przyjemne rzeczy, jakimi są pasje, zainteresowania, podróże. Single mają po prostu więcej czasu; potrzebę bycia ważnym i docenianym realizują poprzez aktywność społeczną. Mają energię do dbania o siebie i realizacji swoich potrzeb. Poczucie bezpieczeństwa daje im finansowa niezależność, jak i stabilne grono przyjaciół.
Choroba, problemy natury ekonomicznej czy inne wydarzenia losowe powodują, że osoby samotne nie mają wsparcia czy koła ratunkowego w postaci tej drugiej osoby, z którą łączy je wspólna odpowiedzialność. Sytuacje kryzysowe, mimo świadomego wyboru bycia singlem, są zdecydowanie większym wyzwaniem niż w przypadku osób będących w związku.
Można być singlem i nie czuć się osamotnionym, a można żyć w związku i czuć się samotnym. Różnica jest jednak wyraźna: będąc w relacji, uczucie osamotnienia może być bardziej dotkliwe, gdyż towarzyszy mu rozczarowanie, poczucie bezradności i coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa. Kiedy single mówią o swojej samotności, wiąże się to z potrzebą działania – chcę coś zmienić. Mogę umówić się na randkę, starać się kogoś poznać, rozszerzyć sieć przyjaciół. Mam poczucie wpływu na sytuację, działam, nie czuję się bezradna.
Co znajdziesz w naszym poradniku?
Nie chcemy zanudzać Państwa kolejną, pewnie dość abstrakcyjną pogawędką na temat życia singla, związków i pogoni za miłością. Chcielibyśmy stworzyć wciągającą i mądrą pozycję, zawierającą przede wszystkim praktyczne wskazówki i instrukcje, które pomogą poznać siebie i właściwie pokierować swoim życiem „miłosnym”, by przyciągnąć i zbudować szczęście.
W umawianiu się na randki, podobnie jak zresztą w innych dziedzinach życia, nie chodzi po prostu tylko i wyłącznie o tzw. "trudny rynek w Polsce". Wbrew powszechnie panującej opinii, to nie tylko kwestia liczby i dostępności mężczyzn i kobiet "do wzięcia". To w dużo większym stopniu sprawa twojej własnej dostępności, twoich kompetencji i tego, czy jesteś otwarty na związek i jego budowanie.
Naszą misją jest pomoc w odzyskaniu zdrowia i otwartości właśnie w tej dziedzinie życia. A efektem ubocznym będzie nie tylko znalezienie kogoś, z kim umówisz się na randkę, ale kogoś, kto będzie wart podjęcia z nim wspólnego życia.