infolinia czynna codziennie

+48 730 730 723
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
730 730 723

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
730 730 723

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Rozwód czy separacja - oto jest pytanie.

Rozwód czy separacja - oto jest pytanie.

Rozwód czy separacja – oto jest pytanie.

Podstawową różnicą między rozwodem a separacją jest ustanie małżeństwa i możliwość zawarcia kolejnego związku małżeńskiego w przypadku rozwodu. W przypadku orzeczenia przez Sąd separacji małżeństwo nadal trwa. Skutkiem rozwodu i separacji jest ustanie ustawowej wspólności majątkowej i powrót do dwóch oddzielnych ustrojów majątkowych każdego z małżonków.

Aby Sąd mógł orzec rozwód to w toku procesu należy wykazać, że między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. W przypadku separacji wystarczy, aby Sąd stwierdził wystąpienie zupełnego rozkładu pożycia.

Jednak w obu przypadkach Sąd oddali powództwo, jeśli wskutek rozwodu czy separacji   miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu czy separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Nie znam dokładnych statystyk dotyczących ilości spraw o separację, które toczą się w polskich Sądach, jednak z mojego doświadczenia wynika, że spraw  takich jest znacznie mniej w porównaniu ze sprawami rozwodowymi. Spoglądając na wokandy sądowe sprawy o separację pojawiają się na nich rzadko. Małżonkowie, którzy decydują się na wszczęcie sprawy sądowej  najczęściej decydują się na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód. Separacja rozważana jest w przypadku, gdy małżonkowie chcą przeczekać trudny okres w ich życiu, liczą jeszcze na możliwość poprawy, a ze względu na prowadzenie osobnego gospodarstwa domowego chcą zabezpieczyć się przed ewentualnymi długami małżonka czy też chcą, aby majątek zgromadzony samodzielnie  nie był w przyszłości przedmiotem ewentualnego podziału z współmałżonkiem.

Prawomocny wyrok rozwodowy to definitywny koniec małżeństwa. W przypadku wyroku, w którym orzeczona została separacja – Sąd na zgodny wniosek małżonków orzeka o zniesieniu separacji.

powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta