Na życzenie przyjeżdzamy do klienta
Czytelnia
Jak rozmawiać o finansach w związku - porady dla par na różnych etapach relacji
Jak rozmawiać o finansach w związku – porady dla par na różnych etapach relacji
Może się czasem wydawać, że w obliczu "wielkiej" miłości finanse w związku czy małżeństwie nie są ważnym tematem; ślubujemy sobie przecież miłość do grobowej deski, w szczęściu i dostatku, ale też w biedzie i chorobie. Często też dyskredytujemy znaczenie samych finansów w naszym codziennym życiu. Większość ludzi nie umie też, niestety, o pieniądzach rozmawiać. A już tym bardziej rozmawiać o problemach z nimi związanymi.
Rozmowa o pieniądzach nie należy wprawdzie do tych zbyt romantycznych, ale dobrze jest ją podjąć – im wcześniej, tym lepiej. Przy otwartości obu stron i chęci rozmowy omawianie kwestii finansowych nie jest może bardzo przyjemne, ale nie powinno być wcale takie trudne.
A dlaczego trudne nam się wydaje? Ponieważ pieniądze często traktowane są jako temat tabu. Od niemalże kołyski. Np. rodzice rzadko kiedy mówią dzieciom, ile zarabiają. Ze znajomymi też raczej nie rozmawiamy o tym, jakie mamy dochody, a tym bardziej z rodziną. W dzieciństwie wpajano nam przekonanie, że niegrzecznie i nieładnie jest interesować się sprawami dorosłych. Boimy się, że zostaniemy odebrani jako materialiści. Często też wstydzimy tego, że zarabiamy dużo mniej niż inni.
Budowanie mocnych i silnych fundamentów każdego związku polega, w głównej mierze, na poznawaniu siebie nawzajem w różnych sytuacjach. Randki, wspólne podróże, mieszkanie razem, pierwsze wspólne inwestycje czyli zarządzanie domowym budżetem jest ściśle związane z finansami. To przecież nieodłączna część każdego życia człowieka. Rozmowa o pieniądzach wiąże się z wyjściem ze swojej strefy komfortu; jednak że jest niezbędna do budowania trwałego, prawdziwego i szczerego związku.
Jeśli jednak myślisz o spędzeniu życia z drugą osobą, trzeba rozmawiać o pieniądzach.
Kiedy jest najlepszy moment na podjęcie takiej rozmowy? Wiadomo – nie na pierwszej randce. Ale gdy wasz związek staje się już bardziej poważny, myślicie o wspólnym zamieszkaniu i założeniu rodziny. Warto, jak najszybciej, dowiedzieć się, jak do kwestii finansowych podchodzi osoba, z którą już wkrótce będziesz mieć wspólny portfel. To nic złego pytać, podejmować decyzję, snuć wspólne plany. Może się okazać się przecież, że ty jesteś mistrzem oszczędzania, a on/ona chce beztrosko wydawać pieniądze na wszelkie przyjemności, nie zastanawiając się, co dalej. Finansowa rozmowa - na początku wspólnej drogi - jest szansą na uniknięcie w przyszłości pytań typu: „po co nam nowe meble, skoro te jeszcze nie rozleciały się”, czy komentarzy w stylu: „żyjesz ponad stan, wydajesz więcej, niż zarabiasz”.
W
każdej chwili, niezależnie, czy to dopiero początek waszego
wspólnego bycia, czy też wiele razem przeżyliście, warto
zorganizować sobie „finansową randkę”. Ustalenie,
jak powinniście gospodarować dochodami, jak planować wydatki, jak
oszczędzać czy jak inwestować to podstawa każdego dobrze
funkcjonującego związku.
zaplanujcie rozmowę, wybierając dobry moment, czas i miejsce na swobodną rozmowę
przygotujcie listę zagadnień, które należy poruszyć.
zróbcie listę podobieństw i różnic w waszym podejściu do pieniędzy
ustalcie termin kolejnej rozmowy, aby wspólnie przygotować budżet.
Warto, aby rozmowa o waszych finansach stała się niejako takim domowym rytuałem, bo w ciągu życia zmieniają się nasze przekonania, potrzeby i priorytety. Poruszanie tematu pieniędzy scala związek i stawia stabilne filary, które będą tak naprawdę procentować przez lata. Rozmowa o pieniądzach powinna być przede wszystkim konstruktywna, wyrozumiała. Postarajcie się zrozumieć podejście partnera do pieniędzy (oczywiście nie musicie się z nim zgadzać, ale ważne jest, żeby rozumieć jego punkt widzenia). Pamiętajcie, że druga osoba wychowywała się w zupełnie innej rodzinie. Nawet jeśli Wasze poglądy są podobne, to i tak nigdy nie będą takie same. Jeśli to możliwe, postarajcie się skupić na tym, co Was łączy, a nie na tym, co dzieli. Unikajcie wzajemnych, bezpośrednich oskarżeń i "czepiania się". Wyeliminujcie ze swojego słownictwa ogólniki typu "Za dużo wydajesz", "Za mało oszczędzamy". Najlepiej rozmawiajcie o konkretnych sytuacjach, a nie ogólnikach.
Single, którzy odwiedzają nasze biuro matrymonialne Katowice / Warszawa często poruszają tematy związane z finansami; przez brak porozumienia w tej kwestii, inne podejście do wydawania pieniędzy itd, rozpadło się wiele ich wcześniejszych związków. Nie popełnijcie tego błędu.