Na życzenie przyjeżdzamy do klienta
Czytelnia
Ślub czy związek partnerski? Róźnice, korzyści i decyzje, które warto przemyśleć
Ślub czy związek partnerski? Różnice, korzyści i decyzje, które warto przemyśleć
Spoglądając na wszechobecne statystyki, nie sposób nie zauważyć, że z roku na rok przybywa rozwodów, jak i zwiększa się odsetek osób, które decydują się na związki nieformalne. Kiedyś akt małżeństwa decydował także o miejscu kobiety w społeczeństwie; dzisiaj schodzi już na margines Po co więc właściwie brać ślub? Czy są jakieś zalety małżeństwa?
Powody, dla których ludzie – zarówno ci młodzi, jak i ci po przejściach, niechętnie myślą o ślubie, są bardzo zróżnicowane. Niektórzy nie trafili jeszcze na partnera/partnerkę, z którym/którą chcieliby razem kroczyć przez życie. Innych zaś zniechęcają rozwody w rodzinie. Nie brakuje także takich osób, które uważają, że "po ślubie wszystko zmienia się na gorsze", bo partnerzy przestają o siebie zabiegać, zaniedbują się, a uczucie z czasem wygasa. Jeszcze inni nie decydują się na legalizację związku ze względów finansowych - nie chcą wydawać fortuny na wesele. Niby błahy powód, jednakże często dla młodych ludzi ślub stanowi ogromny wydatek, którego nie są w stanie pokryć. Jakie są więc zalety małżeństwa?
Ustawodawca w Polsce nie zdecydował się dotąd na uregulowanie kwestii związków partnerskich,tak jak ma to miejsce w wielu krajach Europy. Stąd „nie małżonkowie” muszą sobie radzić z tym sami. Część rzeczy, które dzieją się niejako "automatycznie" po zawarciu małżeństwa, można wprawdzie uzyskać, choć trudniej.
Prawo do dziedziczenia
Prawo w Polsce przewiduje wprawdzie możliwość przekazania swojego majątku "obcej" osobie, jednakże w praktyce rodzi to wiele komplikacji. Rodzina zmarłej osoby może próbować podważyć jej ostatnią wolę, może także ubiegać się o zachowek. Ponadto spadkobierca, który nie jest krewnym spadkodawcy, musi zapłacić niemały podatek od majątku, który nabył w wyniku dziedziczenia. W takiej sytuacji ślub rozwiązuje wiele problemów - małżonek nie musi płacić podatku od odziedziczonego majątku, a rodzice, jak i rodzeństwo zmarłego nie mają żadnego prawa do zachowku.
Wspólny PIT
Miłość to nie tylko amory i motyle w brzuchu, ale też praktyczna strona życia. Zalety bycia w małżeństwa obejmują również prawo do złożenia wspólnej deklaracji podatkowej PIT. To dobre rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy jeden z partnerów dobrze zarabia i ociera się o 32-procentową stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, a drugi otrzymuje znacznie niższe wynagrodzenie. Na wspólnej deklaracji podatkowej można sporo zaoszczędzić. W skrócie: osoba mająca wyższe zarobki, rozliczając się wspólnie z małżonkiem, nie musi płacić 32-procentowej stawki podatkowej.
Prawo do informacji o stanie zdrowia
Przy rozmowach o legalizacji związków homoseksualnych, często pojawia się argument, iż ślub uprawnia do wiedzy o stanie zdrowia partnera/partnerki. I słusznie; osoby, które nie są w związku małżeńskim, znajdują się w gorszej sytuacji. Problem ten wprawdzie można rozwiązać u notariusza, ale, jak praktyka pokazuje, mało osób decyduje się na to rozwiązanie. Wiąże się to z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Ponadto, gdy jesteśmy zdrowi, nie myślimy o takich rzeczach jak upoważnienie partnera do informacji o stanie swojego zdrowia.
Od momentu zawarcia związku małżeńskiego wszystkie radości, ale i problemy stają się niejako wspólne. W rezultacie łatwiej pokonać wszelkie trudności losu. I, nie ukrywajmy, trudniej jest się rozstać. Jednym z głównych aspektów, który przemawia za lub przeciw wzięciu ślubu, to kwestia światopoglądu. Chodzi nie tylko o religię i system wartości, ale i przywiązanie do pewnych tradycji i poczucie bezpieczeństwa. Sakrament, który uświęca ich związek, wynosząc go jak gdyby na wyższy poziom. Umacnia związek, nadaje mu większą rangę, mocniej wiąże ze sobą dwoje ludzi. To pewna deklaracja, przysięga, zapewnienie.