Na życzenie przyjeżdzamy do klienta
Czytelnia
Najczęstsze przyczyny rozpadu związków. Dlaczego się rozstajemy?
Najczęstsze przyczyny rozpadu związków. Dlaczego się rozstajemy?
Dzisiaj rozpad małżeństwa już nikogo nie dziwi. Rozwodów jest wiele, a rozpad związków nieformalnych jest jeszcze powszechniejszy. Jakie są najczęstsze przyczyny zakończenia związku? Czy można skutecznie przeciwdziałać rozpadowi małżeństwa?
Rozpad małżeństwa okiem statystyka.
Dane dotyczące rozstań małżonków są zatrważające. Według danych statystycznych GUS w Polsce:
* od kilkunastu lat notuje się ok. 65 tysięcy rozwodów rocznie;
* w ponad 2/3 przypadków powództwo o rozwód wnosi kobieta;
* najczęstsze przyczyny rozwodów to: niezgodność charakterów, zdrada, związek uczuciowy z inną osoba, przemoc i alkoholizm;
* przeciętny związek trwa średnio 14 lat.
Zatrzymajmy się na chwilę przy przyczynach rozpadu związków. Zatem - dlaczego się rozstajemy?
Najczęstsze przyczyny rozpadu związku
Najczęstszą przyczyną rozpadu związku jest niezgodność charakterów. Jak to możliwe? Czy decydując się na ślub, mamy oczy przysłonięte miłością? A może zbyt pochopnie decydujemy się na związek? Prawda pewnie leży pośrodku. Czasem po latach dowiadujemy się, że żyliśmy tak naprawdę z obcą osobą, a zakończenie związku było nieuniknione. Często zdarza się tak, że partner ukrywa swoja prawdziwą twarz. Najczęściej jednak powodem jest brak komunikacji.
Podstawą komunikacji w związku jest rozmowa. Na każdy temat, szczera i bezpośrednia. Nie można stworzyć zdrowej relacji na domysłach i braku dialogu z drugą osobą. Codzienny kontakt, choć krótka rozmowa, przybliży nas do celu — zdrowych relacji. Zabiegani, zamknięci w swoich sprawach nie dopuszczamy drugiej osoby. Myślimy, że nas nie rozumie, lub nie chcemy obarczać jej naszymi problemami. Tym sposobem powstaje mur, który z czasem robi się coraz wyższy i ma to fatalne konsekwencje.
Zakończenie związku często kończy się również z powodu nałogów jednego z partnerów. Według statystyk najczęściej jest to nadużywanie alkoholu. Wiąże się to niekiedy z przemocą psychiczną lub fizyczną.
Rozpad małżeństwa przez brak komunikacji
Niestety brak rozmowy wpływa na brak bliskości. Wchodzimy w rutynę i żyjemy obok siebie. Zanika lub ubożeje również życie intymne. Rozglądamy się wokół. Od niewinnego flirtu z koleżanką z pracy lub sympatycznym fachowcem się zaczyna, a kończy zdradą i rozpadem związku. Zdradę nie zawsze da się wybaczyć. Brak zaufania czasem jest tak ogromny, że żadna terapia małżeńska nie jest w stanie pomóc. Mimo największych chęci.
Nie rozmawiamy na temat naszych oczekiwań, problemów, często unikając tematu pieniędzy, czy problemów finansowych. Nie radzimy sobie z presją, gdy pojawiają się problemy z zapłatą rachunków, lub problemy mieszkaniowe. Szczególnie trudno jest, gdy obniża się nasz status i musimy zrezygnować z dotychczasowego życia, na przykład z powodu utraty pracy, czy kryzysu. Nie idziemy na kompromisy, nie rozmawiamy o problemie i obwiniamy druga osobę. Stąd już bardzo blisko do rozpadu małżeństwa.
Zakończenie związku - jak go uniknąć?
Warto słuchać siebie i swojego partnera. Złote rady na nic się zdają, gdy jesteśmy szczelnie zamknięci na drugiego człowieka. Pierwsza rzecz, jaką możemy zrobić dla siebie i dla partnera to słuchanie. A bardziej słyszenie, co partner lub partnerka ma do powiedzenia, empatyczne podejście do jej problemów, gorszych dni. Przede wszystkim rozmawiajmy, aby zbliżać się do siebie, a nie oddalać.
Zanim zdecydujemy się na poważny związek, poznajmy przyszłego męża lub żonę. Niech to będzie przemyślana decyzja i mądry wybór. Ustalmy nasze priorytety, wartości, pragnienia i skonfrontujmy to z partnerem. Jeśli nie będzie spójności, nie ma szans, aby małżeństwo się udało i rozpad związku jest nieunikniony. Partnerzy muszą mieć wspólne cele.
Nie wchodźmy na wojenną ścieżkę z partnerem. Jeśli nie zgadzamy się z jego punktem widzenia, powiedzmy o tym. Rozmawiajmy, dyskutujmy i chodźmy na kompromisy. Oczywiście pamiętając o tym, że nasze wartości nie mogą na tym ucierpieć. Nie róbmy nic wbrew swojemu sumieniu.
Nasze biuro matrymonialne może pomóc w wyborze właściwego partnera. Dbamy o to, aby dobierać osoby o zbliżonych wartościach i celach.