infolinia czynna codziennie

+48 730 730 723
  zamknij    ×

ZADZWOŃ
730 730 723

Nie chcemy być dla Ciebie anonimowi!
Cechuje nas empatia i indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny

WYŚLIJ SMS
730 730 723

np. Agnieszka, 35, wyższe, Poznań, po 18.
Oddzwonimy. Udzielimy pełnych informacji, odpowiemy na każde pytanie.
Cechuje nas empatia indywidualne podejście do każdego.
Rozmowa z Tobą będzie miała charakter poufny.

powrót do listy poprzednia następna
Rozwód - baza wiedzy

Rozwód - baza wiedzy

Rozwód

Rozwód to zawsze trudna decyzja, ale czasami jest po prostu konieczna. Decydując się na rozwód, warto mieć przemyślaną sytuację, znać swoje własne możliwości i oczekiwania, a także mieć przygotowaną strategię działań. Ważne jest, by wiedzieć: co w praktyce zmienia rozwód? Od czego zacząć i jak wygląda rozwód krok po kroku.

W naszym poradniku znajdziesz wiele porad: jak się rozstać, kogo poradzić się w sprawach rozwodowych. Po rozstaniu trzeba zbudować wszystko od nowa. I - to nowe może być znacznie lepsze od tego, co się skończyło. To nasze przesłanie! Lecz aby znów móc cieszyć się życiem - najpierw trzeba uporać się z żalem po rozstaniu, pożegnać z przeszłością, uporządkować własną głowę i uczucia oraz pogodzić ze stratą.

Rozstanie to zawsze porażka pary, obu stron. Potwierdzają to osoby, które doświadczyły rozwodu. Ale często to też jedyne wyjście ratujące każde z nich z osobna oraz dobro dzieci. Pod warunkiem że nie jest niszczące. A, niestety, takie bywa. I może trwać latami. Czy można rozwieść się za prawdziwym porozumieniem stron, z klasą, bez nienawiści i we wzajemnym szacunku?


Emocje przy wyroku rozwodowym


Kiedy trwa rozwód, większość z rozstających się przechodzi przez niemały kryzys psychiczny. Nie bez powodu więc rozwód umieszczany jest jako drugie wydarzenie na liście – po śmierci partnera czy partnerki – najbardziej stresujących w życiu człowieka. Obydwa wydarzenia łączy utrata czegoś cennego i ważnego. Oraz podobne etapy przejścia rozwodu: zaprzeczenia, rozczarowania, złości i gniewu, negocjacji i targowania się, utraty poczucia bezpieczeństwa czy depresji, w końcu akceptacji zaistniałej sytuacji. Małżonkowie, najczęściej, nie przechodzą tych etapów równolegle. Zdarza się, że jedno z małżonków jest zdecydowane się rozstać, a drugie próbuje ratować małżeństwo; obiecuje, że coś się zmieni. Gdy ludzie decydują się na drogę mediacji lub terapię, często bywa za późno. Nierównowaga jest już zbyt duża - partner pozostaje w alternatywnej relacji lub podjął już ostateczną decyzję o rozwodzie.


Przyczyny rozwodów i złożenie pozwu rozwodowego


W Polsce - według statystyk - rozwodzi się ponad 20% małżeństw. Ponadto, niespełna 70% dorosłych Polaków oświadcza, że zna co najmniej jedną osobę, która przeszła już przez postępowanie rozwodowe lub przygotowuje się do złożenia pozwu rozwodowego.

Za rozwodem mogą przemawiać różne powody. Najczęściej przyczyną rozwodu jest niezgodność charakterów, niedochowanie wierności w małżeństwie, nieporozumienie finansowe, nadużywanie alkoholu, dłuższą rozłąkę, opuszczenie rodziny czy niedobór seksualny.

Warto jednak wspomnieć, że sąd ocenia trwały, zupełny rozkład pożycia małżeńskiego na podstawie indywidualnych przesłanek. Wówczas może wykazać również, który współmałżonek ponosi winę za rozpad małżeństwa, chyba że strony zdecydują się na uzyskanie rozwodu bez orzeczenia o winie.

Rzadko też przy sprawie rozwodowej pojawia się jedynie jedna przyczyna rozkładu pożycia małżeńskiego. Przesłanki te występują często łącznie, w różnych nasileniu i różnych kombinacjach.


Procedura rozwodowa


Złożenie pozwu to pierwszy krok w procesie. Coraz rzadziej o tzw. szybki rozwód; często czeka obie strony jeszcze decyzja co do podziału majątku, podziału władzy rodzicielskiej (jeśli są małoletnie dzieci) obojga małżonków. Na rozwód krok po kroku składają się następujące elementy: przygotowanie pozwu o rozwód, wniesienie pozwu do sądu okręgowego, odpowiedź na pozew rozwodowy, uczestnictwo w rozprawie rozwodowej, dalsza procedura, wyrok rozwodowy, prawomocność wyroku rozwodowego, podział majątku wspólnego małżonków. W przypadku małżeństw posiadających nieletnie dzieci, sąd dodatkowo przesłucha świadków na okoliczność sytuacji dzieci. Ustali czy rozstanie nie zagraża ich dobru oraz ustali obowiązek alimentacyjny względem jednego małżonka.


Unieważnienie małżeństwa kościelnego


Jak wiadomo, kościół stoi na straży nierozerwalności każdego związku małżeńskiego. Rozwód cywilny przysługuje niemal każdemu, natomiast w przypadku rozwodu kościelnego o unieważnienie małżeństwa są liczne ograniczenia. Nie każdy jednak związek zawierany w kościele jest prawdziwym małżeństwem. W związku z tym istnieją podstawy prawne do stwierdzenia jego nieważności - uznania, że taki związek w ogóle nie istniał, ponieważ nie został ważnie zawarty. Takie podstawy są zapisane w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Najważniejszą konsekwencją, która płynie ze stwierdzenia nieważności małżeństwa jest możliwość ponownego pełnego uczestniczenia w życiu Kościoła katolickiego.

Rozwiązanie małżeństwa - co dalej?


Zakończenie małżeństwa jest bardzo trudne, nie oznacza, że po nim nie będziesz już miał/miała prawa do szczęścia z inną osobą. Wiele sytuacji może Cię po drodze zaskoczyć, będzie też trzeba podjąć wiele niełatwych decyzji. W chwilach załamania czy zwątpienia powtarzaj sobie, że to tylko sytuacja tymczasowa, która niedługo minie. Tutaj najlepszy jest czas. Zapytaj siebie "czego tak naprawdę potrzebuję?", "Jak chcę, aby moje życie wyglądało w przyszłości?". Warto zaufać sobie, odbudować swoje poczucie wartości i działać w zgodzie ze sobą. Orzeczenie rozwodu to w końcu nie tylko negatywne, ale też poniekąd uwalniające doświadczenie, które pomoże zmienić swoje życie na lepsze.


powrót do listy poprzednia następna
Duet Prestige Ekskluzywnie dla wymagających

Na życzenie przyjeżdzamy do klienta